Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Rekonstrukcja trajektorii cząstek dla eksperymentu ATLAS

Opiekun naukowy

Imię i nazwisko : Witold Przygoda  
Email: witold.przygoda@uj.edu.pl
Zakład: Zakład Fizyki Gorącej Materii
Pracownia: Eksperyment ATLAS
Strona www grupy: http://www.zefir.if.uj.edu.pl/

Krótki opis

Eksperyment ATLAS (A Toroidal LHC ApparatuS) w CERNie bada oddziaływania cząstek elementarnych, które zachodzą w najwyższych energiach. Główne osiągnięcia to odkrycie bozonu Higgsa w 2012 roku, badanie właściwości kwarków, leptonych i innych cząstek elementarnych, poszukiwania nowych fizycznych teorii.

High-Luminosity ATLAS to rozbudowa eksperymentu ATLAS planowana na przyszłość, która ma na celu zwiększenie jego możliwości pomiarowych poprzez zbieranie większej liczby danych z wyższą precyzją. Jednym z wyzwań będzie rekonstrukcja śladów cząstek naładowanych w warunkach pomiaru do 200 równocześnie zachodzących zderzeń proton+proton.

Celem pracy będzie rekonstrukcja śladów w postaci helis, na bazie punktów wygenerowanych w symulacjach Monte-Carlo. Planowana strategia (algorytm Hough) powinna zostać wdrożona na platformie OneAPI, która jest narzędziem opracowanym przez firmę Intel. Umożliwia ono programistom pisanie kodu wieloplatformowego, kompilowanego i uruchamianego na różnych platformach sprzętowych, w tym na procesorach CPU, kartach graficznych GPU, układach FPGA oraz innych specjalizowanych urządzeniach.

Główne narzędzia badawcze

  • Intel OneAPI, SYCL, uruchamiane na wydajnych PC oraz GPU.

Wymagania w stosunku do kandydata

  • Dobra znajomość C++, mile widziana znajomość Python, chęć poznawania nowych technologii i ich specyfikacji technicznych (OneAPI) oraz testowania różnych konfiguracji.